O mne

Moje meno je Miriam Dojčárová, som absolventkou vysokoškolského Bc. štúdia Nutričnej terapie na Lekárskej fakulte Masarykovej Univerzity v Brne. Následne som na tejto fakulte pokračovala v magisterskom štúdiu Verejné zdravotníctvo, so zameraním na management v systéme zdravotných služieb a presadzovanie zdravotnej politiky v oblasti ochrany a podpory zdravia. Počas štúdia som zberala praktické skúsenosti v mnohých zdravotníckych zariadeniach v Česku, a taktiež v Rakúsku.

Pracovné skúsenosti

Mojimi pracovnými skúsenosťami je práca nutričnej terapeutky v Nemocnici Bory, kde sme ako tím nutričných terapeutov zavádzali v novootvorenej nemocnici nové procesy nutričnej starostlivosti. Klinickí nutriční terapeuti pôsobia v nemocnici na oddeleniach, kde sa venujeme pacientom s rôznymi diagnózami, ich edukáciou a správnym nastavením výživy vzhľadom na ochorenie počas hospitalizácie i následne v domácej starostlivosti, pričom sa jedná najmä o pacientov chirurgických a gastroenterologických. O hospitalizovaných pacientov je pred- a po hospitalizácii postarané z hľadiska výživy v nemocničnej nutričnej ambulancii.

Pracovne pôsobím aj v Biomedicínskom centre Slovenskej Akadémie Vied, som ako nutričný terapeut garantkou výživových aspektov prebiehajúcich štúdií. Taktiež sa podieľam na praktickej výuke nutričných terapeutov Slovenskej Zdravotníckej Univerzity. V minulosti som sa zaoberala consultingom v oblasti inovácií v zdravotníctve, napríklad problematikou managementu chronických chorôb, a projektovým managementom klinických štúdií.

Na sociálnych sieťach som aktívna na Instagrame pod účtom @jeme.zo.zeme

Nutričná terapia Jeme zo zeme

Názov poradne vznikol na základe záujmu o výživu nielen ako vplyvu na zdravie človeka, ale aj na zdravie planéty. Potraviny, ktoré skonzumujeme (a neskonzumujeme a sú vyhodené) vplývajú na zmenu klímy viac, než si mnohí myslia. Spôsob chovu zvierat, pestovania plodín, použitie hnojív a pesticídov, dovoz potravín a ich obaly a následné plytvanie - to sú aspekty, ktoré majú vplyv na environmentálnu záťaž potravín. Aj jednotlivec môže malými krokmi prispieť k zlepšeniu, a následne aj k inšpirácii ostatných ľudí či vplyvu na inštitúcie, ktoré majú na možné zmeny najväčší dopad.

Nepropagujem žiadne konkrétne stravovacie smery (napr. vegánstvo) a rozhodnutie zmeniť Vaše stravovanie na udržateľnejšie je čisto na Vás. Vychádzam z medzinárodných vedeckých odporúčaní, akými je napríklad EAT Forum prestížneho časopisu Lancet.

Čo môžete očakávať?